Reklama podprogowa nie działa!

Wiadomości telewizji "Rossija 24" z napisem "Ludzi zabijali Banderowcy" (Fot. YouTube)
Ostatnio rozgrzewa krew w żyłach temat, jakoby Rosjanie wykorzystywali reklamę podprogową w swoich programach telewizyjnych. Było by to straszne i niedopuszczalne, gdyby taka reklama miała jakąkolwiek skuteczność. Obecnie jej skuteczność można porównywać z wiarą w skuteczność króliczej łapki czy czterolistnej koniczyny.

Czy reklama podprogowa jest skuteczna?

Pierwszym badaczem tego typu reklamy był James M. Vicary właściciel agencji reklamowej. Dodał on nieświadomym widzom dodatkowe klatki filmu, zawierające treści typu: „Jesteś głodny? Jedz Popcorn!„, „Jesteś spragniony? Pij Coca-Colę!” Te komunikaty były wyświetlane przez ułamek sekundy, tak by być rejestrowane przez niczego nieświadomych widzów, wyłącznie na poziomie nieświadomym. Wyniki opublikowane przez Jamesa były rewelacyjne,….. tylko jak potem miało się okazać, że były mocno zmanipulowane i nieprawdziwe.Kolejne badania dowiodły, że napisy oraz skomplikowane obrazy nie stanowią żadnego zagrożenia, gdyż są totalnie nieskuteczne. W przeciwieństwie do prostych bodźców takich jak: uśmiechnięta czy smutna twarz (Robert Zajonc, USA), pojedynczy, krótki wyraz. Proste elementy rzeczywiście mogą wpływać na widza, jednakże również w bardzo ograniczonym stopniu.

Podsumowując, reklama podprogowa jest w dużym stopniu mitem, a jej demonizacja jest przesadna, gdyż działa tylko w ograniczonym stopniu i do tego, tylko z bardzo prostymi komunikatami.

Więcej interesujących wiadomości znajdziesz na: [url=http://marszalkowski.org/http://marszalkowski.org/[/url]
Trwa ładowanie komentarzy...